Definición.de

v řečtině najdeme etymologický původ termínu atletika. Zejména můžeme určit, že pochází z atletes, který je definován jako „člověk, který soutěží v určitý test pro cenu““ A to vše aniž by se zapomínalo, že to řecké slovo, které vychází v pořadí, je ve vztahu ke slovu aethos, která je synonymem úsilí.

Atletika

Atletika, považovaná za nejstarší organizovanou formu sportu, je soubor sportovních akcí, které se dělí na závody, skoky a hřiště. První historické zmínky o atletice se datuje 776 př.n.l. v Řecku, seznam vítězných sportovců soutěže.

v rámci atletiky najdeme různé typy testů. Existují tedy závody pěšky (rychlost, střední vzdálenost ,pozadí, skákání na překážkách, cross country, relé…), skoky délky nebo výšky, starty (váha, oštěp, kladivo…), atletické chůze a kombinované testy. Ty jsou také známé jako desetiboj a, jak název napovídá, se skládají z deseti událostí: tři házení, tři skoky a čtyři závody.

hlavní Olympijské události starověku byl test známý jako stadion, který se skládal z cestování vzdálenost mezi 190 a 200 metrů oddělující dvě marble lines (zastupující odjezdu a příjezdu).

v průběhu let se objevily další atletické události, jako je diaulos (soutěž na zpáteční cestě) a pětiboj (který zahrnoval hody diskem a oštěpem, závody, skok do dálky a zápas).

po dobytí Řecka v roce 146 př. n. l., Římané pokračovali ve vývoji olympijských zkoušek, ačkoli v roce 394 císař Theodosius zrušil hry rozhodnutím, které trvalo osm století.

v roce 1834 se Angličané dohodli na zavedení řady minimálních známek, aby mohli soutěžit na určitých atletických akcích. O šedesát dva let později, v Aténách, byly olympijské hry restartovány, i když s určitými úpravami.

Další důležitý rok pro atletiku byl roku 1913, kdy Mezinárodní Amatérské Atletické Federace (nyní Mezinárodní Asociace Atletických Federací – IAAF) byla založena. Dnes, IAAF je řídícím orgánem atletických soutěžích po celém světě, na starosti nastavení pravidel a dává oficiální status známky získané sportovci.

mnozí jsou sportovci, kteří již šli do análů historie této sportovní disciplíny. To by byl případ pro následující:

Carl Lewis. Důležitý Americký sprinter byl to ten, kdo během celé jeho kariéry šel na devět medailí (osm zlatých a jednu bronzovou) na mistrovství světa a deset Olympijských medailí, devět zlatých.Jesse Owens. Čtyři zlaté medaile získal tento americký sportovec, který byl velkým vítězem Berlínských olympijských her v roce 1936.