Definición.de

görögül megtaláljuk az atlétika kifejezés etimológiai eredetét. Különösen megállapíthatjuk, hogy az atletesből származik, amelyet úgy kell meghatározni, hogy “az a személy, aki egy bizonyos teszten versenyez egy díjért”, és mindez anélkül, hogy megfeledkeznénk arról, hogy ez a görög szó viszont árad, az aethos szóhoz kapcsolódik, amely az erőfeszítés szinonimája.

Atlétika

az atlétika, amely a sport legrégebbi szervezett formája, olyan sportesemények halmaza, amelyek versenyekre, ugrásokra és pályákra oszlanak. Az atlétika első történelmi hivatkozása KR.e. 776-ra nyúlik vissza Görögországban, a verseny győztes sportolóinak listájával.

az atlétikán belül különböző típusú teszteket találunk. Így vannak versenyek gyalog (sebesség, közepes távolság, háttér, akadályugrás, sífutás, relék…), hosszú vagy magas ugrások, indítások (súly, gerely, kalapács…), sportos gyaloglás és kombinált tesztek. Az utóbbiakat decathlonnak is nevezik, és ahogy a neve is sugallja, tíz eseményből állnak: három dobás, három ugrás és négy verseny.

az ókor fő olimpiai eseménye egy stadion néven ismert teszt volt, amely 190 és 200 méter közötti távolság megtételéből állt, elválasztva két márványvonalat (az indulást és az érkezést jelképezve).

az évek során más atlétikai események is megjelentek, mint például a diaulos (oda-vissza verseny) és az öttusa (amely magában foglalta a diszkosz és a gerelyhajítást, a versenyzést, a távolugrást és a birkózást).

miután meghódította Görögországot I. e. 146-ban., a rómaiak tovább fejlesztették az olimpiai próbákat, bár 394-ben Theodosius császár nyolc évszázadon át tartó döntéssel megszüntette a játékokat.

1834-ben az angolok megállapodtak abban, hogy minimális pontszámokat írnak elő, hogy bizonyos atlétikai eseményeken versenyezhessenek. Hatvankét évvel később, Athénban, az olimpiai játékokat újraindították, bár bizonyos módosításokkal.

az atlétika másik fontos éve 1913 volt, amikor megalakult a nemzetközi Amatőr Atlétikai Szövetség (ma az atlétikai szövetségek Nemzetközi Szövetsége – IAAF). Ma az IAAF az atlétikai versenyek irányító testülete világszerte, felelős a szabályok meghatározásáért és a sportolók által megszerzett pontok hivatalos státusának biztosításáért.

sokan azok a sportolók, akik már elmentek a sportág történetének évkönyvébe. Ez lenne a helyzet a következő:

Carl Lewis. Fontos amerikai sprinter volt ez, aki egész karrierje során kilenc érmet (nyolc aranyat és egy bronzot) szerzett a világbajnokságon és tíz olimpiai érmet, kilenc aranyat.Jesse Owens. Négy aranyérmet nyert ez az amerikai sportoló, aki 1936-ban a berlini olimpia nagy győztese volt.