Kevin Harvick surprinde cursa NASCAR la Michigan

a fost a patra victorie a lui Harvick din cariera sa la Michigan, unde a ajuns cu aceeași mașină care câștigase Brickyard 400 la Indianapolis Motor Speedway și a măturat toate cele trei etape ale cursei de sâmbătă.

„cred că încrederea este mare atunci când am ajuns la Michigan, oricum, este o piesa a fost bun pentru noi”, a spus Harvick, care a condus o cursa de mare 92 ture. „Doar o mașină de curse foarte, foarte rapidă astăzi. „

cu patru ture de parcurs în cursa de 200 de ture, Austin Dillon a pregătit scena pentru finalul prelungirilor, când a scos a noua precauție a zilei după ce a ieșit lateral din virajul 4, a luat contact cu Christopher Bell și s-a ciocnit cu mașina lui Ryan Newman.

NASCAR și-a dezvăluit „regula de alegere” în procedura de repornire pentru toate cursele din seria națională, cu excepția celor desfășurate pe cursuri rutiere și superspeedways. Pe măsură ce șoferii se apropie de un loc desemnat, trebuie să se angajeze pe banda interioară sau exterioară pentru repornire.

când pachetul de plumb a depus pentru ultima repornire, Chase Elliott, care a avut de ales să înceapă pe primul rând alături de Harvick, a optat pentru a lua high line și locul 3 chiar în spatele lui Harvick.

Keselowski, câștigătorul cursei de duminică trecută de la New Hampshire Motor Speedway, a profitat de trecerea liberă în primul rând și l-a presat imediat pe Harvick la repornire. Dar Keselowski, care căuta a doua victorie consecutivă și a patra victorie generală a sezonului, nu a reușit să treacă de Harvick în finisajul cu carouri verde-alb.

publicitate

„am cam arătat mâna mea devreme când am trecut 9 ,” Harvick a spus. „Au existat o mulțime de reporniri, dar ai nevoie de un împingător bun, și 9 a fost la fel de bun împingător. Trebuia să-l împiedic să treacă pe lângă noi.”

înainte de cursă, NASCAR i-a andocat pe Newman și Chris Buescher câte 20 de puncte fiecare și le-a confiscat spoilerele înainte de cursa de sâmbătă.NASCAR a declarat că cei doi au încălcat o regulă care afirmă că, cu excepția celor specificate, spoilerele trebuie utilizate exact așa cum sunt furnizate de producător. Fiecare mașină a fost trimisă în spate la începutul cursei.alte sancțiuni includ o pierdere de 20 de puncte de proprietar și o amendă de 25.000 de dolari.Newman și Buescher au fost amândoi fără victorie în acest an și în afara primelor 20 de puncte chiar înainte de aceste penalități.

. . .Austin Cindric a așteptat printr-o întârziere fulger și apoi a câștigat la Road America în Lacul Elkhart, Wis., pentru a patra victorie în ultimele sale cinci curse din seria Xfinity.

Cindric a condus devreme, a căzut de pe ritmul după întârzierea vreme, apoi încărcat înapoi spre partea din față aproximativ două treimi din drum prin cursa. A rămas în față prin două steaguri de precauție în ultimele șase ture și l-a învins pe A. J. Allmendinger cu 1.318 secunde.

Cindric este al 11-lea câștigător al seriei Xfinity la Road America în tot atâția ani.