Russell Henley gata pentru a cincea apariție turneu Masters

Russell Henley lovește o lovitură la Honda Classic în Pam Beach Gardens, Florida.

Augusta, GA

înainte de a muri, Macon nativ Russell Henley vrea să câștige Masters.

alături de parașutism și vizitarea Italiei, Henley a enumerat „câștigarea maeștrilor” ca element pe lista sa de găleată. Ar putea fi anul în care a tăiat Masters de pe lista sa? Henley se întoarce la Masters pentru a cincea oară în cariera sa profesională în această săptămână, căutând să îmbunătățească ceea ce a fost cel mai bun final al carierei sale anul trecut.

Faceți clic pentru a redimensiona

Henley a ocupat locul 11 în 2017, la un deceniu după ce a absolvit liceul Stratford Din Macon. Chiar dacă s-a calificat la turneu în ultimul moment, prezentarea lui Henley în urmă cu un an a fost cea mai bună din patru încercări la Masters. De asemenea, i-a garantat un loc în turneul din acest an.acum, Henley va juca din nou Masters, sperând cel puțin să termine în top-10 la o majoră pentru prima dată.”am jucat bine, am avut un an bun anul trecut și simt că știu bine terenul de golf”, a spus Henley luni.într-adevăr, Henley, care va pleca joi la 12:32 p.m. într-un grup cu Larry Mize și Shubhankar Sharma, a jucat cel mai bun golf al său sezonul trecut. A câștigat Shell Houston Open pe 2 aprilie 2017, pentru a treia victorie PGA Tour din cariera sa. O săptămână mai târziu, a jucat în Masters. Apoi a egalat pe locul cinci la Greenbrier Classic și a egalat pe locul trei la Campionatul turului. A terminat anul pe locul 13 în clasamentul FedExCup.Henley, care a fost cel mai bine clasat jucător colegial al națiunii în 2009-10 la Georgia, s-a îmbunătățit de fiecare dată când a jucat la Masters. A ratat the cut primul său an în turneu în 2013, apoi a egalat pe locul 31 un an mai târziu. În 2015, Henley s-a clasat pe locul 21. nu s-a calificat la turneu în 2016, dar apoi a venit performanța de anul trecut.

jucând duminică, Henley a deteriorat cupa pe a cincea gaură când a scăpat o lovitură direct în cupă de la 185 de metri distanță pentru a vultura gaura. A terminat runda finală trei – sub alin.Henley nu a jucat la fel de bine în fruntea acestui Masters, dar se apropie de un loc opt la Houston open duminică.

Henley, care a practicat luni, dar nu a făcut-o marți, știe provocarea care se află în față în timp ce se află în mijlocul unui câmp stivuit. Totuși, se așteaptă să joace duminică.

„trebuie doar să rămâi răbdător în aceste turnee”, a spus Henley. „Acest teren de golf va fi dificil. Șaptezeci și două de găuri este o mulțime de golf.”